fbpx

איך להפסיק לפחד משינוי?

ארבעה דברים שאנשים שלא נותנים לפחד לנהל אותם עושים, וגם את יכולה להתחיל ממש עכשיו

לפני כמעט שלוש שנים עליתי על מטוס יחד עם בן הזוג שלי, תינוקת בת שמונה חודשים וארבע מזוודות. זהו. לא פחדת? זו שאלה ששואלים אותי הרבה. בטח שפחדתי. פחדתי מוות. פחדתי מאיך יראו החיים שלנו? אם יהיה לנו טוב? אם נצליח להסתדר לבד? ובמה לעזאזל אני אעבוד? תסריטאית בעברית לא הרגיש לי כמו מקצוע מבוקש בלונדון. שמתי לב שבזמן שהפחדים האלה מנוגנים במוח שלי על ריפיט, בהווה  אני סך הכל יושבת במטוס ואוכלת ארוחת צהריים מתוך מגש אלומניום אפילו לא מגעילה. והנה אל תוך ההווה הדי סבבה הזה אני בוחרת להכניס הר של חרדות לגבי העתיד שלא משנה כמה אחשוב אליהן , המחשבות לא יספקו לי פתרונות קונקרטים או תשובות מרגיעות.

בשנים האחרונות אני מתעסקת הרבה בנושא של שינוי ופחד. יכול להיות שגם לך הוא מרגיש מוכר. יש לך את הרעיון הזה. הדבר שאת מתה לעשות. זה יכול להיות לעזוב את העבודה. פתוח עסק. להתחיל עם ההוא. או ההיא. מה שזה לא יהיה, את יכולה לזהות אותו דרך זה שהוא מרגש אותך. את מפנטזת עליו אבל את לא עושה אותו. למה? כי את מפחדת.

יכול להיות שלפעמים נכנס הקול הזה שאומר לך שעדיף לשחרר את הרצון ולהשלים עם המצב כמו שהוא. שבטח יש סיבה לזה שהפחד נמצא. שהוא סימן לזה שאת לא מספיק רוצה או שהדבר לא מספיק חשוב או לא מספיק טוב או ילדותי. אבל מידי פעם נכנס גם קול אחר עם מחשבה אחרת. המחשבה שבגללה את קוראת את הטקסט הזה עכשיו. המחשבה שהפחד הזה פשוט תוקע אותך במציאות מוכרת ובטוחה. קול ששואל אולי בכל זאת  אני יכולה?

כולנו מפחדות מכל מיני דברים, אבל לא כולנו מאפשרות לפחד לנהל אותנו. כשאני מסתכלת על אנשים שלא נותנים לפחד לנהל אותם, אני מזהה 4 דברים שמשותפים להם. 4 דברים  שגם את יכולה להתחיל לתרגל עכשיו.

להאמין שפחד הוא לא אויב

אני שמה לב שמשהו בעולם הניואייג' והפסיכולוגיה החיובית גורם לרבים מאתנו לחשוב שרגשות שליליים הם כמעט טאבו. שאנחנו צריכות כל הזמן לעבוד בלסלק אותן ולהחליף אותן בהודיה ושמחה. הרצון להרגיש רק רגשות חיוביים 100 אחוז מהזמן הוא 100 לא הגיוני בעיני. החוויה האנושית המלאה כוללת לחוות את כל הרגשות שקיימים. חיוביים ושליליים וכל מה שביניהם. זה כולל שמחה והודיה והתרגשות ואהבה וסקרנות אבל באותה מידה גם כעס ואכזבה ואשמה ופחד. אנשים שלא נותנים לפחד לנהל אותם לא מנסים להילחם בפחד. הם מזהים אותו. מכירים בו ואפילו מודים לו. רגעים של פחד כמו של רגשות שליליים נוספים הם רגעים מאוד חזקים שמלמדים אותנו איפה אנחנו עוצרים את עצמנו. איפה אנחנו תקועים והם הזדמנות ללמוד ולגדול. באופן פרדוקסלי כשאנחנו מצליחים לא לפחד מהפחד ולא לנסות לברוח ממנו, הוא גם משפיע עלינו באופן פחות דרמתי וקל יותר לשחרר אותו.

להאמין שאת יכולה להשתנות

כל שינוי מתחיל במחשבה שהוא אפשרי. החוקרת קרול דוויק פרסמה את מה שעד היום נחשב לגילוי הכי משמעותי לגבי הצלחה ואת הגילוי שלה היא מגדירה בתור GROWTH MINDSET. האמונה שאני יכולה לעבוד על עצמי. שאני יכולה לגדול. להשתכלל. להשתפר. להשתנות. אולי לא מיד אבל שתמיד יש אלמנט של תנועה פנימית של גדילה. דרך תרגול אני יכולה ללמוד יכולות חדשות. לאמץ מסוגלויות חדשות ולשחרר עקבות מיותרות. תאמיני שאת יכולה להפסיק לפחד כי בלי האמונה הזאת זה לא יקרה.

לחשוב על כישלון והצלחה בתור שותפים לדרך

הדבר הזה שאנחנו מפחדים ממנו הוא הרבה פעמים ביטוי קונקרטי לפחד כללי מכישלון. אבל אנשים שלא נותנים לפחד לנהל אותם, מנהלים מערכת יחסים הרבה יותר חיובית כלפי כישלון. אין אדם מצליח שלא חווה כישלונות. גוגל איט. אבל  מה שחשוב זה איך חווים כישלון. אצל אנשים מצליחים כישלון הוא חלק הכרחי מהדרך להצלחה. הצלחה היא לא מצב סופי וגם לא כישלון. יש איזה גרף שעולה ויורד לאורך כל החיים. כישלון אמיתי הוא מניעה או דחיינות אינסופית של הדבר הזה שאת מייחלת לעצמך.

לקבל החלטות

הרבה מאתנו מתקשות לקבל החלטות. את פורסת את האפשרויות מולך ורואה בכל אחת מהן יתרונות וחסרונות. מצד אחד זה ומצד שני אחר. לפעמים מדובר בדברים שמאוד קשה להחליט ביניהם. זה כמו להחליט בין עוגת שיש חמה מהתנור לטיסה שיוצאת בול בזמן. כאילו מה הקשר? את רוצה את שניהם או אף אחד מהם אבל אי אפשר להשוות ביניהם. וככה זה בהרבה דילמות. אנשים שלא נותנים לפחד לנהל אותם נוטים לקבל החלטות. במקרים רבים אין באמת דרך לדעת מה "נכון" אבל יש דרך להקליל את ההחלטה. במקום לחשוב על מה אני עשויה להפסיד אפשר לחשוב על מה אני מרוויחה. איזה חוויות, יתרונות, התפתחות אני מרוויחה באפשרות אחת, ואילו בבחירה השנייה. אם יש פער גדול זה יעזור לך להבין אילו מהאופציות חשובה לך יותר. אם אין אז זה אחד מהמקרים האלה של ללכת עם הלב.

לתרגל מינון קטן של הדבר שממנו את פוחדת

יכול להיות שקראת את 3 הדברים הראשונים וחשבת נו אבל איך אני יכולה לתרגל אמונה? או שיש לי אותה או שאין לי אותה. אבל אני רוצה להציע שאמונות כמו כל שינוי דורשות בעיקר אמונה באפשרות להשתנות ביחד עם תרגול. את יכולה להתחיל ממש עכשיו את הדבר הרביעי שאנשים שלא נותנים לפחד לנהל אותם עושים – לתרגל את הדבר שממנו אני פוחדת.

למשל את חולמת על שינוי מקצועי ויש לך 3000 אופציות ובעצם אף אחת כי הפחד משתק אותך ואת ממשיכה ללכת לעבודה שממרמרת אותך. את יכולה לתרגל את הפחד הזה ולהירשם לקורס קצר בנושא שמעניין אותך. אני מבטיחה לך שתוך כדי הקורס השאלה האם זה הכיוון החדש שלך תתבהר פי מיליון מאם תמשיכי לשקול את האפשרות בלי לתרגל.

אגב גם אם את באותו מצב של מרמור ואין לך מושג לגבי כיוון חדש ואת פשוט מרגישה שיש לך אינסוף אפשרויות אני מזמינה אותך לתרגל אותו דבר. למשל להירשם לקורס קצר בנושא שמעניין אותך וכשתסיימי אותו ללכת לשמוע הרצאה על נושא שאין לך מושג אם הוא מעניין אותך. ככל שתחשפי ליותר עולמות תדעי יותר בקלות מה מתאים לך ומה ממש לא.

מקווה שזה עוזר. מוזמנת לכתוב בתגובות ממה את פוחדת עכשיו או לשלוח לי הודעה. מבטיחה להגיב.

 

Photo by Chris Slupski on Unsplash

רק דבר אחד בטוח לגבי העתיד המקצועי שלך

אנחנו לא יודעות איך יראה העתיד. לא של העולם, לא של המדינה וגם לא באמת העתיד שלנו הפרטי.
כשזה מגיע לעתיד המקצועי שלנו, יש לנו נטייה, משאלת לב, לנסות לפצח את המהלך הבא שלנו בראש, אבל האמת היא שזה לרוב בלתי אפשרי.

Read More »

למה ההתפטרות הגדולה היא לא התשובה

הנה הוא מגיע ספטמבר, הנה יהיה לך רגע לפתח את עצמך, לשלוח את המיילים האלו, להשיק את הפרויקט הזה, לסגור את הלקוח ההוא, למצוא עבודה חדשה, הנה הגיע הרגע להבין איך לקחת את הקריירה שלך…

Read More »