fbpx

הדבר שאת חייבת לעשות בעסק חדש

המשימה הראשונה שלך כשאת חושבת על עסק ודוגמא לאיך לא לעשות את זה
————————————————————

יצאתי לחגוג את חזרתם של מסגרות הלימודים (בינתיים) בבר המקסיקני ליד הבית. באופן מתבקש הזמנו מרגריטות עם תוספת כמה פלחי לימון. המלצרית הסבירה לנו שהם לא מחזיקים לימונים מסיבות סביבתיות. לימונים אינם גדלים באנגליה והבר לא רוצה לתמוך בתרבות הייבוא. חברה שלי שבמקרה סיימה לימודי תואר שני בססטינביליות הסתכלה על המלצרית ושאלה איך המדיניות הזו עולה בקנה אחד עם התירס בתפריט? ובכן, לא עולה. לא עולה בכלל.
זו תקופה של שפע של שינויים והתחלות חדשות. הגרייט רזיגניישן, אותו מונח שמתאר את שיא גל ההתפטרות העולמי שמתרחש בחודשים האחרונים, מעודד המון נשים לצאת לעצמאות ולהמציא את הצעד המקצועי הבא שלהן.

** למה להתחיל בערכים?
————————————————————

כשאני עובדת עם לקוחות על עסק חדש בין אם הוא שירות או מותג אנחנו מתחילות בלזהות שני דברים- המשימה של העסק כלומר מה העסק מבקש לעשות בעולם, מה המטרה, את מי ומה הוא משרת והדבר השני הוא את הערכים של העסק הזה.
זו לא המצאה שלי- ככה עובדות היום כל החברות בעולם. זה מה שמבדל עסק מוגדר ברור ומוצלח לבין מיתוג מבולבל ומגומגם. (דוגמא בלינק לכמה ערכים של חברות שעושות את זה טוב).
עבודה על ערכים היא קריטית לעסק כי הוא בסופו של דבר מייצג את הדי אן איי של המותג והוא זה שעוזר כמו כוכב צפון לנווט את העסק בכל דילמה, אפשרויות, חוסר בהירות או החלטה שצריכה להתקבל. זכרי את המומחית העולמית בעולם שלך ובעסק שלך אבל אנחנו רוצות שלכל החלקים בפאזל הזה יהיו הגיונים וברורים לך ולאחר. ערכים יעזרו לנו לקבל כל החלטה לגבי העסק- מהצבעים של המותג, הלוגו שלו, מי העובד המתאים להעסיק, מהם סוג השירותים שהוא מציע וכן גם מה התפריט יכלול ולא יכלול. הבר המקסיקני אימץ לעצמו את ערך הקיימות, אלא שהם נפלו איפה שהרבה מאוד עסקים נופלים.
הם התבלבלו בין הערכים שהמותג שלהם מייצג לאלו שהם שואפים שהוא ייצג.

** והנה 3 טיפים חשובים לערכים מנצחים:
————————————————————

1. חשבי פשוט
הערכים של החברה אמורים להיות ברורים ופשוטים וקלים לזכור לכל מי שנתקל בהם בין אם זה לקוחות או עובדים עתידיים. במקום ערך כמו ״אוטרקי״ אפשר להשתמש ב ״עצמאות״ מילה שמבטאת אותו דבר אבל גם מאפשרת ליותר אנשים להבין, להתחבר והכי חשוב לזכור.
2. חשבי ספציפי
יש ערכים שחשובים לכל עסק כמו למשל ״הצלחה״ או הן דוגמאות לערכים שחשובים לכל עסק. יחד עם זאת הצלחה הוא מושג אמורפי ואישי. ההגדרה להצלחה שלך היא לא בהכרח ההגדרה של מישהו אחר להצלחה. אבל למשל אחד הערכים של חברת אפל הוא פרטיות וזה אומר שבכל החלטה שהחברה תיקח הם ירצו לשים לב שהצעד הבא ממשיך לכבד את ערך הפרטיות. בעולם הטכנולוגי זו לא החלטה טרוויאלית- זה למשל לא ערך שחברה כמו פייסבוק יכולה לחרוט על דגלה.
3. חשבי חיהחיים זזים נושמים משתנים. אל תנסי עכשיו לפצח את הערכים במדויק לנצח נצחים. תתחילי. כמו האתר שלך כמו בדיוק העסק שלך, גם הערכים צריכים מקום לזוז להתפתח לגדול ולהשתנות. אל תחכי למוצר מוגמר, כי זה לא יקרה. תתחילי עם מה שיש ותני לתהליך לקרות.

אם גם את חושבת על להצטרף לגל העצמאיים החדש ולהקים את העסק שלך הצטרפי לרשימת ההמתנה של הקורס הדיגיטלי החדש שלי – פאונדרית- התנ״ך של יזמיות חדשות. 3 שעות שייקחו אותך יד ביד ויהפכו את הרעיון שלך לעסק.

השאירי את הפרטים שלך כאן לקבל פרטים נוספים.

רק דבר אחד בטוח לגבי העתיד המקצועי שלך

אנחנו לא יודעות איך יראה העתיד. לא של העולם, לא של המדינה וגם לא באמת העתיד שלנו הפרטי.
כשזה מגיע לעתיד המקצועי שלנו, יש לנו נטייה, משאלת לב, לנסות לפצח את המהלך הבא שלנו בראש, אבל האמת היא שזה לרוב בלתי אפשרי.

Read More »

למה ההתפטרות הגדולה היא לא התשובה

הנה הוא מגיע ספטמבר, הנה יהיה לך רגע לפתח את עצמך, לשלוח את המיילים האלו, להשיק את הפרויקט הזה, לסגור את הלקוח ההוא, למצוא עבודה חדשה, הנה הגיע הרגע להבין איך לקחת את הקריירה שלך…

Read More »